Název revue
 ... a poselství tomu, kdo určen je běžet s ním dál.*)
Ročník 2020 (I), číslo jedna (1.0)
21.07.'20
*) Poslední verš básně Štafeta Jiřího Wolkra
Přejít na obsah
Galerie Bohumila Teplého  
Stálá výstava sochařského díla
ZÁMEK TOVAČOV, Cimburkova 2, 751 01 Tovačov

Výstavu je možno shlédnout v návštěvní době zámku v rámci základní prohlídky nebo i samostatně VÍCE ZDE>
Další informace o aktuální návštěvní době a akcích na zámku najdete na stránkách zámku >>ZDE<<
Socha na stojanu
Bohumil Teplý (*1932)
patří k nejvýraznějším sochařským osobnostem Střední Moravy. Rozpě jeho výtvarného talentu se vyznačuje mimořádnou univerzalitou. Schopností výrazově jistě ztvárnit tvůrčí ideu v různých materiálech, hmotových rozvrzích i názorových polohách, jejichž spektrum zahrnuje díla realistické i abstraktní povahy...
...
Tovačovská expozice sochařského díla Bohumila Teplého je příkladným svědectvím soustředěné tvůrčí práce významného umělce a člověka ryzího charakteru.
PhDr. Jiří Hastík
BT_katalog_Tovacov_opt 2.png
BT_katalog_Tovacov_opt 3.png
BT_katalog_Tovacov_opt 4.png
BT_katalog_Tovacov_opt 5.png
Doc. Mgr. Bohumil Teplý (*1932 Olomouc)
sochař – medailér – restaurátor – pedagog

Studia/ Gymnázium Litovel, Střední kamenická a sochařská škola v Hořicích v Podkrkonoší, Univerzita Palackého v Olomouci fakulty pedagogická a filozofická, Akademie výtvarných umě v Praze.
 
Pedagogické působení/Střední kamenická a sochařská škola v Hořicích, Střední odborné učiliště řezbářské v Tovačově, Filozofická fakulta UP Olomouc, Fakulta výtvarného umě VUT v Brně.
 
Členství/ Unie výtvarných umělců Olomoucka, Asociace umělců medailérů ČR.
 
Výstavy/ Samostatné a v rámci Asociace umělců medailérů. Česká republika, Kanada a Finsko (FIDEM), Portugalsko, USA, Velká Británie, Lotyšsko.
 
Literatura/ Stopy času - výtvarné dílo Bohumila Teplého. Prostějov 2010. / Cesta ke kameni a kovu. Olomouc 2017. / Publikaččinnost v oboru sochařství, redaktor časopisu Kámen.
Bohumil Teplý patří k nejvýraznějším sochařským osobnostem Střední Moravy. Rozpě jeho výtvarného talentu se vyznačuje mimořádnou univerzalitou. Schopností výrazově jistě ztvárnit tvůrčí ideu v různých materiálech, hmotových rozvrzích i názorových polohách, jejichž spektrum zahrnuje díla realistické i abstraktní povahy.
 
Teplého skulptivní práce v různých druzích kamene a dřeva se vyznačují jasnou definicí objemů a vypjatým smyslem pro vnitřní strukturu materiálu, které často podřizuje i způsob zpracování povrchu. Jeho díla modelačního, plastického charakteru jsou naopak plná nápaditých tvarových kreací a působivých detailů. Charakteristickým rysem sochařovy portrétní tvorby je schopnost ztvárnit podobu modelu v širších významových souvislostech.
 
Od konce sedmdesátých let se umělec intenzivně věnuje také medailérské tvorbě a litým portrétním plaketám. Kvalita výkonů v této disciplíně jej dnes řadí k celostátně známým autorům. Vedle monumentálních děl v rámci společenské zakázky vytvořil i řadu pamětních desek významných osobností. Vzrušivou kreativitou se vyznačují i sochařova díla experimentální povahy, která vznikají nápaditou kombinací různých materiálů – skla, kovu, valounů, zrcadel a jiných.
 
Významnou součástí života Bohumila Teplého byla i jeho činnost pedagogická, v jejímž rámci pozitivně ovlivnil stovky studentů, z nichž se mnozí věnují výtvarnému umě na profesionální úrovni.
 
Tovačovská expozice sochařského díla Bohumila Teplého je příkladným svědectvím soustředěné tvůrčí práce významného umělce a člověka ryzího charakteru.
 
PhDr. Jiří Hastík
 
Tuto stránku jsme zpracovali na základě katalogu vydaného městem Tovačovem v roce 2018 při příležitosti otevření výstavy. Děkujeme autorům a vydavateli katalogu. Katalog v české i anglické verzi si můžete v souboru PDF stáhnout vpravo. >>>

Několik fotek z výstavy z našeho archivu najdete níže.
English
Česky
Výtvarné dílo Bohumila Teplého
se prezentuje v e-stafete nejenom na této stránce, ale i v článku Pamětní deska Pavlu Dostálovi ZDE> a také "Keltem" ZDE> *  Vaše otázky Vám rádi zodpovíme i my
+420 602 730 421
nakladatelstvi@geoda.cz
Vytvořeno v programu WebSite X5
Návrat na obsah