Název revue
 ... a poselství tomu, kdo určen je běžet s ním dál.*)
Ročník 2020 (I), číslo dvě (2.0)
Prostějov 28.10.'20
*) Poslední verš básně Štafeta Jiřího Wolkra
Přejít na obsah
Galerie Bohumila Teplého  
Stálá výstava sochařského díla
ZÁMEK TOVAČOV, Cimburkova 2, 751 01 Tovačov

Výstavu je možno shlédnout od dubna do října
v návštěvní době zámku
v rámci základní prohlídky nebo i samostatně VÍCE ZDE>
Další informace o aktuální návštěvní době a akcích na zámku najdete na stránkách zámku >>ZDE<<
Socha na stojanu
Bohumil Teplý (*1932, +2020)
patří k nejvýraznějším sochařským osobnostem Střední Moravy. Rozpě jeho výtvarného talentu se vyznačuje mimořádnou univerzalitou. Schopností výrazově jistě ztvárnit tvůrčí ideu v různých materiálech, hmotových rozvrzích i názorových polohách, jejichž spektrum zahrnuje díla realistické i abstraktní povahy...
...
Tovačovská expozice sochařského díla Bohumila Teplého je příkladným svědectvím soustředěné tvůrčí práce významného umělce a člověka ryzího charakteru.
PhDr. Jiří Hastík
BT_katalog_Tovacov_opt 2.png
BT_katalog_Tovacov_opt 3.png
BT_katalog_Tovacov_opt 4.png
BT_katalog_Tovacov_opt 5.png
Doc. Mgr. Bohumil Teplý (*1932 Olomouc)
sochař – medailér – restaurátor – pedagog

Studia/ Gymnázium Litovel, Střední kamenická a sochařská škola v Hořicích v Podkrkonoší, Univerzita Palackého v Olomouci fakulty pedagogická a filozofická, Akademie výtvarných umě v Praze.
 
Pedagogické působení/Střední kamenická a sochařská škola v Hořicích, Střední odborné učiliště řezbářské v Tovačově, Filozofická fakulta UP Olomouc, Fakulta výtvarného umě VUT v Brně.
 
Členství/ Unie výtvarných umělců Olomoucka, Asociace umělců medailérů ČR.
 
Výstavy/ Samostatné a v rámci Asociace umělců medailérů. Česká republika, Kanada a Finsko (FIDEM), Portugalsko, USA, Velká Británie, Lotyšsko.
 
Literatura/ Stopy času - výtvarné dílo Bohumila Teplého. Prostějov 2010. / Cesta ke kameni a kovu. Olomouc 2017. / Publikaččinnost v oboru sochařství, redaktor časopisu Kámen.
Bohumil Teplý patří k nejvýraznějším sochařským osobnostem Střední Moravy. Rozpě jeho výtvarného talentu se vyznačuje mimořádnou univerzalitou. Schopností výrazově jistě ztvárnit tvůrčí ideu v různých materiálech, hmotových rozvrzích i názorových polohách, jejichž spektrum zahrnuje díla realistické i abstraktní povahy.
 
Teplého skulptivní práce v různých druzích kamene a dřeva se vyznačují jasnou definicí objemů a vypjatým smyslem pro vnitřní strukturu materiálu, které často podřizuje i způsob zpracování povrchu. Jeho díla modelačního, plastického charakteru jsou naopak plná nápaditých tvarových kreací a působivých detailů. Charakteristickým rysem sochařovy portrétní tvorby je schopnost ztvárnit podobu modelu v širších významových souvislostech.
 
Od konce sedmdesátých let se umělec intenzivně věnuje také medailérské tvorbě a litým portrétním plaketám. Kvalita výkonů v této disciplíně jej dnes řadí k celostátně známým autorům. Vedle monumentálních děl v rámci společenské zakázky vytvořil i řadu pamětních desek významných osobností. Vzrušivou kreativitou se vyznačují i sochařova díla experimentální povahy, která vznikají nápaditou kombinací různých materiálů – skla, kovu, valounů, zrcadel a jiných.
 
Významnou součástí života Bohumila Teplého byla i jeho činnost pedagogická, v jejímž rámci pozitivně ovlivnil stovky studentů, z nichž se mnozí věnují výtvarnému umě na profesionální úrovni.
 
Tovačovská expozice sochařského díla Bohumila Teplého je příkladným svědectvím soustředěné tvůrčí práce významného umělce a člověka ryzího charakteru.
 
PhDr. Jiří Hastík
 
Tuto stránku jsme zpracovali na základě katalogu vydaného městem Tovačovem v roce 2018 při příležitosti otevření výstavy. Děkujeme autorům a vydavateli katalogu. Katalog v české i anglické verzi si můžete v souboru PDF stáhnout vpravo. >>>

Několik fotek z výstavy z našeho archivu najdete níže.
English
Česky
Výtvarné dílo Bohumila Teplého
se prezentuje v e-stafete nejenom na této stránce, ale i v článku Pamětní deska Pavlu Dostálovi ZDE> a také "Keltem" ZDE> *  Vaše otázky Vám rádi zodpovíme i my
+420 602 730 421
nakladatelstvi@geoda.cz
Vytvořeno v programu WebSite X5
Návrat na obsah